Ostrov Krk: JEDINEČNÉ PLÁŽE, HISTORICKÁ MĚSTEČKA, VYNIKAJÍCÍ VÍNO

Baška, ostrov Krk

Ostrov Krk

Ostrov Krk je jedným z najnavštevovanejších ostrovov v Chorvátsku. Prečo práve Krk? Má jedinečné pláže, je relatívne blízko a dostupný cez most, ktorý ho spája s pevninou. Ďalšou prednosťou ostrova Krk je jeho široká ponuka ubytovania – nájdete tu luxusné hotely, apartmány – ubytovanie v súkromí, penzióny a samozrejme kempy. Najväčšie mestá na ostrove sú Krk, Baška a Punat.

Město Krk

Historické mesto Krk

Mesto Krk je najväčším mestom na ostrove. Historické mesto sa tiahne od pobrežia do kopca, ale prejsť ho celé zaberie len niekoľko minút. Mnohé uličky sú také úzke, že sa tam sotva zmestia dvaja ľudia vedľa seba. Mesto je opevnené mohutnými mestskými hradbami, z ktorých sú prekrásne výhľady na mesto.

Hlavnou pamiatkou je mariánska katedrála zo 6. storočia s krásnymi interiérmi, ktoré sú zdobené obrazmi od majstrov benátskej školy. Tamojšie pláže sú kamienkové s pozvoľným vstupom do mora.

Baška

Mestečko Baška leží v malebnom zálive, obklopené horami. Je často navštevované pre svoje prekrásne pláže. Miestna piesčitokamienková pláž dlhá 1,8 km sa od roku 1999 pýši Modrou vlajkou, ktorá svedčí o kvalite a čistote pláže. V Baške bola nájdená najstaršia písomná chorvátska pamiatka písaná hlaholikou, tzv. Bašská doska (chorvátsky Bašćanska ploća). Hlaholské písmo sa na Krku používalo až do začiatku 19. storočia. V niektorých kláštoroch sa slúžia omše v staroslovienčine až dodnes, a to napr. vo františkánskom kláštore na ostrovčeku Košljun pri letovisku Punat. Baška je tiež skvelým miestom na turistiku a výlety po ostrove.

ostrovček Košljun

Punat

Punat je prístavné mestečko, leží v jednom z najkrajších zálivov Jadranu zvanom Punatska a Košljunska draga. Farebné domečky, úzke uličky, olivové háje, vinohrady a piesočné pláže…

750 m pred mestečkom leží Košljun – zelený ostrovček kruhovitého tvaru oplývajúci prírodnými krásami. Na ostrovčeku sa nachádza františkánsky kláštor z 16. storočia. Z mestského prístavu jazdí na Košljun výletné lode.

Pláž Potovošće, Vrbnik

Vrbnik

Rybárska dedinka Vrbnik leží na skalnom útese na severovýchode ostrova. Je vyhlásená tiež pre svoje vinice, odkiaľ pochádza Vrbnička Žlahtina – cenená odroda vína, ktorá sa nikde inde nepestuje.

V okolí Vrbnika sa nachádza niekoľko krásnych prírodných pláží. Asi najkrajšia je piesčitokamienková pláž Potovošće, dostupná autom alebo člnom.

Liečivé bahno na Krku

Za liečivým bahnom sa vydajte na západnú časť pláže Komoriska Meline v zálive Soline.

Doprava a trajekt na Krk

Ostrov Krk má veľmi dobré autobusové spojenie medzi jednotlivými mestami. Z prístavu Valbiska na Krku je trajektové spojenie s ostrovmi Cres (Merag) a Rab (Lopar).

Aktuálne voľné ubytovanie na ostrove Krk


Nie je pre vás toto ubytovanie to pravé? Máme pre vás ďalšie možnosti ubytovania v Chorvátsku.