Ostrov Brač: JEDNA Z 10 NAJLEPŠÍCH DESTINÁCIÍ PRE ŽIVOT

Vela Planica, ostrov Brač

Ostrov Brač

Ostrov Brač je tretí najväčší ostrov na Jadrane. Asi každý, kto pobudol na ostrove Brač, navštívil aj vyhlásenú pláž Zlatni rat v tvare špicatého výbežku v mestečku Bol. Vietor a vlny neustále menia tvar tohto nevšedného mysu, raz sa cíp stáča doľava, inokedy doprava. Túto zlatistú pláž v sezóne navštívi až  päťtisíc ľudí denne. Jedna strana pláže je vyhradená pre nudistov, čo jej pridáva na popularite.

Zlatni rat, ostrov Brač

Bol

Centrom cestovného ruchu na Brači je letovisko Bol, v ktorom sa nachádza najvyhľadávanejšia pláž Zlatni rat. Letovisko Bol je ako stvorené pre návštevníkov, ktorí hľadajú komplexnú turistickú vybavenosť. Môžete sa tu vyblázniť na kajaku, pri windsurfingu, potápaní alebo na bicykloch.

Ak však hľadáte tichšiu a oddychovú dovolenku, zvoľte skôr Milnu, Sutivan alebo Postiru. Ďalšie obľúbené letoviská ostrova sú Supetar, Splitska, Pučišća a Povlja.

Diokleciánov palác, Split

Snehobiely brašský kameň

Ostrov Brač je povestný prírodným bračským kameňom, ktorý sa ťaží pri mestečku Pučišća. Biely kameň (známy tiež pod názvom bračský mramor) bol použitý na stavbu Bieleho domu vo Washingtone, berlínskeho Reichstagu, viedenského Parlamentu či ďalších reprezentatívnych budov európskych metropol.

Prednosti miestneho kameňa boli ale objavené už v antike – bračský mramor bol použitý napr. pri výstavbe známeho Diokleciánovho paláca v Splite.

Vyhlásené víno Plavać

Mestečko Bol sa môže pochváliť vlastnou značkou vynikajúceho červeného vína Plavać. Hrozno sa zbiera tradičným spôsobom – ručne, a víno zreje v drevených sudoch. Stojí za to ho ochutnať!

Kláštor Blaca, ostrov Brač

Skalný kláštor Blaca

K najzaujímavejším pamiatkam na ostrove patrí skalný kláštor Blaca (chorvátsky Pustina Blaca) v juhozápadnej časti ostrova. V nadmorskej výške 250 m ho postavili hlaholskí mnísi, ktorí sem utiekli pred Turkami z pevniny.

Posledný predstavený kláštora zomrel v roku 1963 a zostala tu po ňom vzácna a bohatá knižnica, hvezdáreň, Zeissov hvezdársky ďalekohľad a múzeum zbraní a hodín. Komplex je pre turistov v sezóne prístupný každý deň.

Dračia jaskyňa

Ak máte radi jaskyne, navštívte Dračiu jaskyňu (Drakonjina alebo tiež Zmajeva špilja) pri Murvici. Pre návštevu je potrebné využiť organizovaný výlet s cestovnou kanceláriou v Bole, pretože vchod do jaskyne je inak uzavretý.

Trajekt na Brač

Výhodou cesty na ostrov Brač je jeho blízkosť od pobrežia, cesta trajektom trvá len 50 minút. To je podstatne bližšie ako napríklad na známejší ostrov Hvar či Korčula. Ostrov má dve trajektové spojenia: Split – Supetar a Makarska – Sumartin. V letnej sezóne je možné na Brač cestovať aj lietadlom s prestupom v Splite, letisko je len 10 km od Bolu.

Aktuálne voľné ubytovanie na ostrove Brač


Nie je pre vás toto ubytovanie to pravé? Máme pre vás ďalšie možnosti ubytovanie v Chorvátsku.